Jak vybrat antiparazitika pro psy a pro kočky Tipy a triky

Před výběrem zjistěte, jaké typy antiparazitik existují, jak fungují a jak dlouho účinkují.

Při výběru antiparazitik proti blechám a klíšťatům platí, že kočka není pes a naopak. Záměnou přípravků byste mohli ohrozit zdraví svého miláčka. Tak pozor na to.

Jak se dělí antiparazitika

Antiparazitika proti blechám, klíšťatům, komárům a jinému otravnému hmyzu se dělí podle toho, jak fungují, na dva typy. 

  • Repelentní přípravky odpuzují otravné vetřelce pomocí aromatických látek, které uvolňují do kožichu zvířete. Blechám, komárům, všenkám ani klíšťatům kožich navoněného miláčka nepřipadá atraktivní, a proto se po vhodném hostiteli poohlédnou raději jinde. Výhodou repelentů je, že parazity odradí od zakousnutí, takže snižují riziko přenosu chorob.

  • Antiparazitika na bázi léčiv usmrcují blechy, klíšťata a jiné nežádoucí návštěvníky až po tom, co vašeho mazlíka ochutnají. U tohoto typu antiparazitik je normální, že v kožichu občas najdete nejen živé ale i mrtvé parazity.

Formy antiparazitik 

Podle druhu aplikace se vnější antiparazitika rozdělují na obojky, spreje a pipety proti blechám, všenkám a klíšťatům.

Antiparazitní obojky

Pyšní se nejdelší životností. Vydrží měsíce. Při výběru berte ohled na velikost zvířete. Jejich nevýhodou je, že ho váš mazel může ztratit nebo se o něj zachytit. Pokud máte doma toulavou mícu, raději se poohlédněte po jiných antiparaziticích. 

Antiparazitní pipety

Najdete je často také pod názvem spot-on. Jejich výhodou je snadná aplikace. Obsah pipety kápnete zvířeti do kožichu v oblasti kohoutku, kde se nemůže olíznout, a máte na pár týdnů vystaráno. Nevýhodou je kratší doba účinnosti než u antiparazitních obojků. Na druhou stranu se nemusíte bát, že by se váš mazlík o něco zachytil. Pipetu vždy vybírejte podle hmotnosti zvířete.

Antiparazitní sprej

Můžete jím nastříkat nejen vašeho mazlíka, ale i jeho pelech a místa, kde se nejčastěji pohybuje. Počítejte s tím, že účinky spreje jsou krátkodobé, a nevítané návštěvníky odpudí jen na několika hodin. Pokud máte doma městskou šelmu, která do kontaktu se zelení přichází zřídka a na nějaké společenské očuchávání si nepotrpí, pak jste ti praví adepti na pořízení antiparazitního spreje.

Antiparazitní šampony pro psy a kočky

Patří spíš k doplňkové ochraně proti parazitům. Jsou ideálním začátkem při likvidaci bleší invaze. Pokud se to v kožichu vašeho mazlíka blechami jen hemží, začněte koupelí v antiparazitním šamponu. Zvířeti ulevíte a velkou část nevítaných vetřelců spláchnete do odpadu.

Přírodní antiparazitika pro kočky a psy

Alternativou běžných přípravků jsou přírodní antiparazitika pro psy a kočky, která odpuzují blechy, všenky i klíšťata. Obsahují aromatické oleje, které svou vůní nevítané návštěvníky odradí. Nejčastěji se používá levandule, čajovník a eukalyptus. Přírodní antiparazitika pro zvířata seženete ve všech formách: obojky, spreje i pipety. Jejich velkou výhodou je zdravotní nezávadnost jak pro vás, tak pro vaše miláčky. Bez obav je můžete použít i u březích a kojících zvířat, u štěňat či koťat a u citlivých jedinců, ale účinností se klasickým přípravkům nevyrovnají, takže jsou ideální spíš pro domácí mazly.

Jak vybrat antiparazitika pro psy

Pokud hledáte dlouhodobou ochranu pro hafana, sáhněte po antiparazitním obojku pro psy Foresto 70, který udrží otravné vetřelce v uctivé vzdálenosti až 8 měsíců. Jestli se vám obojek nezamlouvá, vyzkoušejte spot-on pipety, ale nezapomínejte na to, že každých 8 týdnů je potřeba ochranu obnovit. Při výběru záleží na velikosti pejska. Například u pipet Frontline Combo: 

  • je malým pejskům od 2 do 10 kg určena velikost Frontline Combo S

  • větší trhači od 10 do 20 kg potřebují silnější kalibr M,

  • psům od 20 do 40 kg pořiďte L a největším maxi psům dopřejte velikost XL.

Jak vybrat antiparazitika pro kočky

U koček a fretek, které vymetou každou skulinu, se spíš než obojek hodí antiparazitní pipeta Fypryst combo spot-on. Pro zablešená koťátka i kojící kočky je vhodnou volbou jemný antiparazitní šampón, který je na jednu stranu šetrný, nedráždí kůži, a na druhou stranu nemilosrdně likviduje blechy i jejich larvy.

Univerzální antiparazitika

Pokud je přípravek určen psům, rozhodně ho nezkoušejte na kočce. Jestli doma máte psa i kočku popřípadě jiného čtyřnožce, kterého potřebujete chránit, a nechcete mít doma hromady přípravků, zaměřte se na přírodní antiparazitika.