Co potřebujete na cestování se psem Tipy a triky

Cestování se psem ať už autem, nebo k moři není jen tak. Jste připraveni s pupíkem na všechny možnosti, které mohou po cestě nastat?

Než se svým čtyřnožcem vyrazíte k vysokohorským vrcholům, do proudů divokých řek nebo na výlet, zvažte jeho dispozice, kondičku a zdravotní stav. Pokud je všechno, jak má být, začněte přemýšlet nad cestovní výbavičkou, v níž by neměla chybět přepravka, bezpečnostní pás, skladná miska na krmení a pití a něco na zahřátí nebo naopak na ochlazení.

Cestování se psem

Do auta

Při cestování se psem v autě máte čtyři možnosti.

  • Ideálním řešením je plastová přepravka nebo transportní klec, kterou umístíte do kufru. Pejsek vám nezaneřádí celý úložný prostor, ani neokouše opěrky a zároveň zůstane na jednom místě i po otevření kufru.

  • Další variantou je bezpečnostní mříž, která oddělí úložný prostor od kabiny. Pejsek tak zůstane v kufru, a nebude vás rozptylovat při řízení. Pokud nechcete, aby vám celý kufr umazal zabahněnými tlapkami, pořiďte si spolu s mřížkou ještě ochranný potah do kufru.

  • Chlupáče můžete pomocí bezpečnostního pásu pro psa do auta převážet také na zadním sedadle. Pejska oblečete do postroje a pomocí spony na pás ho zajistíte. Zvažte také pořízení ochranného lůžka nebo autopotahu, který se zavěsí mezi přední a zadní hlavové opěrky, a zabrání proměně sedadel v psí brloh.

  • Poslední možností je přívěs pro psy, který zaháknete za auto. Přívěs se hodí pro transport celé smečky a velkých psů, na které není v plně naloženém autě místo. Psí přívěs je dobře odvětraný a po dojetí poslouží jako kotec.

Naprosto nevhodné a dokonce nebezpečné je převážení malých pejsků na sedadle spolujezdce nebo pod ním. Airbag by pupíka mohl při nehodě ošklivě zranit nebo dokonce zabít.

Ať už si vyberete jakýkoli způsob, mějte na paměti, že jde vždy o to, abyste se vy i váš parťák dostali bezpečně z bodu A do bodu B. Volně skotačící pes v autě je jako neřízená střela, která vás může během řízení začít olizovat, skákat na klín nebo se jinak domáhat pozornosti a tím rozptylovat vaši pozornost řízení. A navíc za nezajištěného psa v autě můžete dostat pokutu.

Cestování se psem v MHD

Jestli vyrážíte na výlet vlakem, autobusem nebo třeba parníkem, bude se vám hodit náhubek, taška, popřípadě přepravka. Bez nich by se váš psík mohl dostat do potíží. I když je to mazel, může se stát, že řidič prudce zabrzdí, někdo mu nechtě stoupne na ocas a průšvih je na světě.

Pes v letadle

U přepravy psa letadlem si vždy pečlivě prostudujte přepravní podmínky dané letecké společnosti. Některé aerolinky psy nepřepravují vůbec, jiné jen ve speciální přepravce v zavazadlovém prostoru a další vám dovolí vzít menšího pejska na palubu jen s košíkem nebo v tašce. Pokud máte většího hafana, nákupu speciální přepravky s certifikací IATA pro leteckou přepravu se nevyhnete. 

TIP pro klid psí duše

Cestování a zejména to delší je pro pejska velký stres. A proto s ním zkuste už před cestou trénovat pobyt v autě, v přepravce nebo s náhubkem na čumáku. Pokud mu nepříjemnou situaci zpříjemníte pamlskem, pohlazením nebo slovní pochvalou, s novou situací se rychleji vyrovná. Jestli nepříjemné pocity a nervozita přetrvávají i po delší době, poraďte se s veterinářem nebo vyzkoušejte feromonové obojky či spreje, které dodávají psům pocit klidu a pohody.

Jídlo a pití na výletě

Na výlety se vám bude hodit skladná cestovní miska, kam můžete svému čtyřnožci hodit něco k jídlu nebo nalít vodu. Dobrou volbou je také cestovní napáječka, která se skládá z láhve na vodu a nádobky, do níž vytéká. Pokud je váš mazel většího vzrůstu, pořiďte mu psí batoh, s jehož pomocí si může misku, zásoby vody i něco k snědku nosit sám.

Outdoorová výbava pro psa

Když chcete svého čtyřnohého parťáka zapojit i do náročnějších outdoorových aktivit, měli byste ho náležitě vybavit.

Na vodu

Na sjíždění řek bude potřebovat, stejně jako vy, plovací vestu, která ho udrží nad vodou, ať se děje, co se děje.

Na výlety

Když vyrazíte na výlet, nikdy vám nesmí v batohu chybět pláštěnka nebo nepromokavá bunda a to samé platí i u chlupáčů. Přece jen být celý den venku v promoklém kožíšku, není žádná lahoda.

Na turistiku

Jestli to myslíte s turistikou opravdu vážně a chcete se svým mazlem vyrazit na trek do náročného kamenitého terénu, pořiďte mu boty. Ano, vidíte správně. Boty pro psy nejsou jen extravagantní výsadou psích slečinek, ale i nepostradatelnou ochranou psích tlapek v těžkém terénu.

K moři a do teplých krajů

Jestli vyrážíte k moři nebo do míst, kde to opravdu peče. Pořiďte pejskovi chladící šátek, vestičku nebo podložku. Vestičku a podložku jednoduše vychladíte v mrazáku a šátek namočíte do studené vody. Pejskovi tak zpříjemníte život i v horkých letních dnech.