Dorazilo k nám jaro. S ním i parazité. Jak chránit naše psy a kočky? Zdraví

Blahodárné sluneční paprsky. Dny se pozvolna prodlužují. Ráno nevstáváme do černočerné tmy a ticha, ale nový den vítá cvrlikání ptáků. Procházky s našimi mazlíčky už nejsou dlouhé jen natolik, aby si pejsek odbyl to nejnutnější. Co to všechno znamená?

Opravdu k nám konečně dorazilo vytoužené jaro. 

Užíváme si ve společnosti domácích mazlíčků bezstarostně ten příjemný, jarní pocit a tak si možná hned neuvědomíme, že s jarem přichází i velké nebezpečí v podobě parazitů. 

O jaké parazity nejčastěji jde?

  • všenky
  • vši
  • klíšťata
  • blechy 

Jak psi a kočky správně chránit proti parazitům?
Zvířata před těmito malými, ale zákeřnými nepřáteli, bezpodmínečně chránit musíme. Způsobů je naštěstí hned několik.
Trh nabízí krátkodobá řešení ve formě pudrů, nebo šamponů. Spolehlivější variantou jsou však přípravky pro dlouhodobé působení. Říkáme jim antiparazitika. Můžete je chápat i jako repelent.
Záleží však čistě na Vás, která antiparazitika pro svého mazlíčka vyberete. Jaké máte možnosti?

1. Antiparazitika jako spot on

Podstata tohoto preparátu spočívá v aplikaci. Antiparazitní tekutina je uložena zpravidla v ampulích a aplikuje se přímo na kůži. Po celé délce hřbetu, nebo mezi lopatky. Hlavním faktorem je kožní maz. Díky němu se tekutina dostává do hloubky kůže a postupně se odpudivá složka vylučuje zpět na povrch. Tato složka parazity nemilosrdně usmrtí. Dob působení této ochrany se pohybuje mezi 2-3 měsíci.
Zvíře po aplikaci nehlaďte, ani nekoupejte a buďte důslední, co se doby vstřebávání týče.
Také dbejte na správný výběr přípravku. Co je vhodné pro psy, nemusí být bezpečné pro kočky a naopak.

2. Antiparazitika formou spreje

Tato varianta je trochu o hledání. Můžete vybírat. Spreje, které jsou k dispozici, se liší kvalitou, množstvím, intenzitou ochrany i dobou, po kterou působí.
Použití spreje neberte na lehkou váhu. Přečtěte si vždy informace, které jsou uvedeny na obalu. Aplikace se totiž může podstatně lišit váhou zvířete. Většinou psy a kočky po a před aplikací nekoupeme.
Ne všichni domácí mazlíčci nám sprejování budou tolerovat. Syčícího zvuku se mohou zaleknout. Na tuto možnost buďte připraveni.

3. Antiparazitní obojky

U této možnosti existuje opět velký výběr. Seženete obojky, které jsou za hubičku. Od těch si však neslibujte téměř žádný výsledek. Levné obojky většinou neplní žádnou funkci a zvíře zůstává nechráněné. Dražší antiparazitní obojky už jsou jiný kalibr. Poznáte to i díky době, po kterou jsou schopny dražší obojky působit. Vystačíte s ním na celou sezónu, tudíž od začátku jara, do konce podzimu.
Když už obojek pořizujete, mějte na paměti, že se nesmí zvířeti sundávat. I proto hlídejte, jestli jej Váš rošťák někde neztratil.
Obojky existují jak pro psy, tak pro kočky. U koček, které nemáte pod neustálým dohledem, se obojky nedoporučují. Kočky se mohou snáze někde za obojek zachytit a ublížit si.

4. Tablety

Tablety jsou velmi oblíbeným způsobem ochrany. A není divu. Jde o pohodlný a zaručeně účinný způsob, jak od sebe zvíře a parazity držet na míle daleko.
Čistota, půl zdraví …
I my dbáme na svou očistu. Sprchujeme se, pereme si oblečení, nebo pravidelně převlékáme peřiny.
Nebuďme proto laxní ani k čistotě mazlíčků. Nestačí psovi, nebo kočce nasadit obojek a více se nestarat. Udržujme v čistotě samotná zvířata, ale také jejich pelíšky, oblíbené deky, hračky i misky.
A čím veškerou čistotu zajistíme? O tom zase příště.