Jak vybrat granule pro štěňata Tipy a triky

Nenechte se ovlivnit značkou, hezkým obalem s obrázky šťavnatých flákot, ani označením prémiové či superprémiové. Ke správným granulím vás dovede jedině složení.

Jak začít krmit štěňata pevnou stravou

Přechod z mateřského mléka na pevnou stravu je plynulý proces, který zabere přibližně 2 týdny. Štěňata by měla v tomto období přijímat jak mateřské mléko, tak granule. Pokud by fenka ztratila mléko předčasně, můžete po konzultaci s veterinářem zařadit umělé mléko pro štěňata.

  • S nabízením příkrmů štěňatům začněte po ukončeném 4. týdnu života. V prvních dnech namočte malou porci granulí ve vodě a podávejte jednou za den. Fenku nechejte dále kojit. Štěňata většinou změnu stravy vítají a nové krmení žerou bez problému.
  • Během dalších dnů krmivo postupně přidávejte. Po dvou týdnech byste se měli dostat na 4 krmné dávky za den a štěňata postupně odstavit od mléčné výživy.
  • V průběhu 5. až. 6. týdne začněte štěňata plně krmit granulemi.

Změny stravy po odběru štěněte

Když štěně v 7. až 8. týdnu života odchází k novému majiteli, je to pro něj stresující období. Všechno se mění. Opouští matku, sourozence i prostředí, které doposud znalo. Je to pro něj stres. Pokuste se mu to usnadnit aspoň pomocí stravy a v prvních týdnech po změně prostředí ji neměňte. Krmte granulemi či jinou stravu, se kterou začal chovatel. Až se po dvou týdnech štěně otrká, můžete stravu změnit a vybrat nějakou podle sebe.

Na co si dát pozor při výběru granulí pro štěňata

Jednoduché složení

Zkontrolujte si dostatek masa. Pořadí jednotlivých složek musí výrobce na obalu uvádět podle množství, jaké je v balení obsaženo, ale pozor na triky. Někdy jsou složky na obalu rozepsány tak, aby to na první pohled vypadalo, že granule obsahují vysoký podíl masa, ale ve skutečnosti je to jen zdání. Výrobce může složku jen rozdělit do různých částí například: kukuřičná mouka, kukuřičný gluten, kukuřice. Po takovém zásahu je maso hned na prvním místě. Pokud nemá výrobce, co skrývat, složení je většinou přehledné a jednoduché.

Konkrétní údaje

Není maso jako maso. Výrobce má povinnost specifikovat, o jaký typ masa, tuků a jiných složek se jedná. Označení krůtí, lososí, hovězí nebo jehněčí maso je naprosto v pořádku. Je konkrétní a víte, co kupujete. Ale zpozorněte, pokud uvidíte obecné výrazy jako drůbeží, rybí či nic neříkající „maso“ živočišného původu.

Na velikosti plemene záleží, na rase nikoliv

Nenechejte se při výběru zviklat marketingovými názvy. Když uvidíte na obalu granulí označení konkrétní rasy, granule pro labradory nebo čivavy, nenechte se zmást. Smysluplné je dělení jen podle velikosti plemene. Na rase nezáleží.

Vážené granule = zajíc v pytli

Nekupujte vážené granule. U nich nikdy nemáte jistotu, co kupujete jak z hlediska složení, tak z pohledu skladování.

Vyhněte se rostlinným bílkovinám

Pozor na rostlinné bílkoviny, k nimž patří například kukuřičný, hrachový, rýžový protein. Výrobci je do krmiva přidávají za účelem zvýšení množství bílkovin a snížení výrobní ceny, ale štěňatům z hlediska výživy nic nepřinesou. Vhodnější jsou granule s živočišnými bílkovinami.

Při výběru granulí pro štěně zohledněte velikost plemene

Při výběru granulí pro štěně záleží hlavně na plemeni. A to nejen kvůli velikost jednotlivých granulek. U velkých a obřích plemen příliš výživná strava zrychlí růst a hmotnost natolik, že by to pejskovi mohlo zadělat na potíže s klouby. Většinou platí, že granule pro štěňata malých a středních plemen jsou výživnější než granule pro štěňata velkých a obřích plemen, a proto je nezaměňujte. Někteří výrobci si s recepturou vyhráli natolik, že našli kompromis a nabízí jeden typ granulí pro štěňata všech plemen. Stačí upravit dávkování.

 

Teď už máte jasno, jak to s tím krmením malých pupíků vlastně je. A můžete se zanořit do kategorie plné granulí pro štěňata.

 

Pokud by vás ještě něco o krmení štěňat zajímalo, napište nám na info@pupiky.cz, rádi vám poradíme.