Jak vybrat stelivo do kočičí toalety Tipy a triky

Každé stelivo do kočičí toalety má své (ne)výhody. Představíme vám jednotlivé typy a spolu s nimi i jejich plusy a minusy. Sami se pak rozhodnete, které je to nejlepší právě pro vaši kočku. Při výběru steliva myslete nejen na snadnou údržbu, ale i na poho

Bentonitové hrudkující stelivo

Výhodou bentonitových steliv je vysoká absorpční schopnost, dobré pohlcování zápachu a snadná údržba. Moč ve stelivu vytvoří pevnou hrudku, kterou spolu s exkrementy snadno vyberete lopatkou.

Nevýhodou je vysoká prašnost. Když kočka svou „nadílku“ zahrabává, vdechuje betonitový prach. Hrudky z moči nemůžete splachovat do wc, po namočení se promění v mazlavou hmotu, která by ucpala odpad.

Dřevěné peletky

Výhodou dřevěného steliva pro kočky je dobrá absorpční schopnost, biologická odbouratelnost a šetrnost k přírodě. Pokud máte zahrádku, určitě vás potěší, že dřevěnou podestýlku můžete s klidným srdcem vyhazovat na kompost.

(Ne)výhodou je velikost jednotlivých kousků steliva. Jsou větší než u jiných druhů. Neulpívají kočkám na tlapkách, takže nemáte stelivo po celém bytě – výhoda. Nevýhodou je, že některé kočky na „velké“ kousky steliva nerady našlapují a mohou se začít záchodku vyhýbat.

Silkagelové stelivo

Silkagelová steliva pracují na jiném principu než klasická absorpční steliva. Kočičí moč vlastně neabsorbují, ale adsorbují – navazují na sebe. Silkagelové stelivo pojme až 80 % své vlastní váhy.

Výhodou silkagelových steliv je jejich adsorpční schopnost a díky tomu i dlouhá výdrž. Krystalky silkagelu moč uzavřou do sebe, takže i po použití zůstává stelivo na omak suché a bez zápachu. Odstraňovat musíte pouze kočičí exkrementy a jednou za zhruba 3 měsíce vyměníte všechno stelivo.

Nevýhodou je tvrdost krystalů. Našlapování je opět pro některé kočky nepříjemné. Malé kousíčky steliva  mohou kočkám ulpět na tlapkách.

Jak pečovat o kočičí záchod

  • Do kočičího záchodku nasypte asi 5 cm vysokou vrstvu podestýlky, aby v ní mohla vše kočka pohodlně hrabat. Je to pro ni přirozené.
  • Jednou denně vybírejte exkrementy i zhrudkovatělou moč.
  • Celou várku steliva vyměňte, v závislosti na typu, jednou za 14 dní až za 3 měsíce. Kočičí toaletu pořádně vydrhněte horkou vodou a dezinfekčním přípravkem. Nedělejte to moc často, abyste kočku od toalety neodradili. Kočka potřebuje cítit, že je to její záchod a ne sklad čistících prostředků.

Teď už víte, jaké jsou možnosti a můžete se, s klidným svědomím, vrhnout na výběr nejlepšího steliva pro svou kočku. Pokud chcete vědět víc o kočičích záchodcích, mrkněte na článek, kde vás seznámíme s jednotlivými typy.