Péče o psí srst. Víte, jak správně na to? Tipy a triky

Pro majitelé pejsků je to důvěrně známá situace. Jsou období, kdy má pes srst přímo výstavní. Krásnou, lesklou, hebkou a už na první pohled je dokonale zdravá a vitální.

Pak jsou také ale období, kdy se nevzhledné chuchvalce chlupů povalují všude po bytě, při vyčesávání nám pes mizí před očima a srst je viditelně oslabená.

Pokud s pejsky teprve začínáte, nemusíte se padající srsti ihned děsit. Ne vždy je oslabená srst projevem nějaké nemoci. Na vině jsou různé faktory. Můžeme mezi ně zařadit mimo jiné také roční období, stravu, nedostatek jistých vitamínů a také samotný typ srsti. Je důležité typy srsti znát.

Jak dělíme srst dle jejího typu

Hladká srst

Je velmi nenáročná. Použijte na ni běžný psí kartáč a to jednou týdně.

Hedvábná srst

Srst je náchylná na vnější nečistoty a zacuchávání se. Zejména za ušima a ve slabinách. Několikrát týdně vyčešte řídkým hřebenem a poté jemně vykartáčujte. Pokud se se psem vrátíte z náročnějšího terénu, srst prohlédněte. Může v ní být namotané jehličí, ostré bodláky, nebo trny.

Dlouhá srst

U tohoto typu srsti je nutné dbát na to, aby zuby hřebene byly dostatečně dlouhé. Musí se přece jen skrz dlouhé chlupy dostat až ke kůži. Vyčesávejte podle potřeby. Dávejte však dobrý pozor na to, aby se v srsti netvořily tvrdé, zacuchané útvary. Drží se v nich parazité a musí se komplikovaně odstřihávat. A přiblížit se nůžkami blízko ke kůži je vždy zbytečně nebezpečné. Proto jim předejděte.

Kudrnatá srst

Každá strana má dvě mince. Platí to i u kudrnaté srsti. Tato srst absolutně nelíná a to je její velké plus, máte li pejska v bytě. Co může být mínusem, je časté koupání a nezbytně nutné, pravidelné zastřihávání.

Hrubá srst

Pejska s touto srstí pravidelně vyčesávejte kovovým kartáčem. Spolehlivě odstraní odumřelé a uvolněné chlupy. V případě hrubé srsti se tyto chlupy samy nevylínají. Pejska pak svědí a zbytečně dráždí. Poté můžete vzhled srsti dovést k dokonalosti ještě hřebenem s dlouhými zuby.

Péče o srst samozřejmě nespočívá pouze ve vyčesávání. Zásadní roli hraje také pravidelné koupání a vhodné přípravky, které při něm použijete. Srst plní i ochrannou funkci, proto s přípravky zacházejte uváženě. Pokud nehodláte pejska koupat v čisté vodě, dbejte na vhodný výběr šamponů, kondicionérů, nebo olejů.
Čistotu pejska nepodceňujte, ale nepřehánějte to s ní. Nekoupejte zvíře příliš často. Mohlo by to snadno způsobit podráždění a vysušení kůže i přesto, že přípravek důkladně vymyjete. Dokonce tím srst zbavujete přirozeného lesku. A to jistě v úmyslu nemáte.
Nikdy při koupeli domácích mazlíčků nepoužívejte lidskou drogerii. Ne, ani když váš jahodový šampon voní sebelíp. Zásadně na psí srst neaplikujte.

Co tedy použít?

V tomto případě vám nemůže nikdo nic nadiktovat. Vše je na vašem uvážení.
Po šamponu je dobré sáhnout jednou za období tří měsíců. Jinak si opravdu vystačíte s čistou vodou a vyčesáváním. Pokud váš pejsek ovšem nemá extra talent na špinící se srst. V takovém případě šampon použijte opakovaně.
Jaké jsou možnosti?
Trh nabízí širokou škálu. Šampon vyberte sami, nebo se poraďte s veterinářem. Pejskovi můžete dopřát:

  • šampony podle typu srsti
  • šampony pro štěňata
  • léčivé šampony
  • antiparazitní šampony
  • šampony na podrážděnou kůži
  • šampon obsahující kondicionér

Pejska nezapomeňte po koupeli důkladně vysušit. Nespoléhejte na to, že srst sama uschne. Sice uschne, ale vlhkost jí neprospěje.
A jak jsme si už řekli, nespoléhejte pouze na vyčesávání a koupání. Za krásnou srstí stojí také strava. Krmíte pejska správně? O tom v dalším našem článku.